Когато клиентите на Defender провеждат разговори в движение, слушат поточно музика или следват сателитната навигация без прекъсване, част от заслугата може да е на Ема Ковалчук и нейния екип.
Повечето от нас никога не си задават въпроса как всички тези технологии работят в хармония. Ема обаче го прави. Тя ще ви каже, че важното е да се намери най-доброто място за разполагане на антените на автомобила за максимална производителност. И електромагнитната съвместимост е от съществено значение. Казано просто, това е способността на отделни части от електронното оборудване да вършат работата си, без да си пречат. Това се нарича свързване и е важно да се избягва.
Като ръководител на отдела по електромагнетизъм на JLR, Ема оглавява екип от експертни инженери, използващи компютърни симулации, за да решат един ключов проблем. „В общи линии въпросът е как да предадем тези електрически сигнали извън автомобила вътре до клиента, който може да изтегля софтуер по въздуха или да стриймва медия в движение.“
Хората все повече очакват автомобилите им да се държат като смартфон. Екипът на Ема разбира това. „Искаме да емулираме тази свързаност и изживяване вътре в автомобила. Всичко, което вашият телефон може да направи, искаме и автомобилът да може да го направи. Така че е много важно да вземем предвид например къде са антените в автомобила. Това може да ви позволи да имате основно същата функционалност, която получавате от телефон.“
Тази функционалност включва дистанционни актуализации. Работата на Ема облагодетелства технологията за софтуер по въздуха (SOTA) на JLR, позволяваща на клиентите на Defender да получават актуализации, без да е необходимо да посещават своя търговец. Наскоро това означаваше инсталиране на функцията за гласово разпознаване Alexa на Amazon, бонус, който много клиенти може би не са очаквали.
„Надявам се, че клиентите ще помислят, че е много добре, че това се случва по въздуха и не им се налага да посещават търговеца. Ако поискате от хората да ходят до търговеца, те ще си помислят, че това е доста голямо неудобство.“
Антената, която прави това възможно, е вътре в малка капсула с формата на перка, разположена на покрива на Defender, към задната врата – и основателно. Гарантирането, че това работи правилно, е голям принос за целия проект.
„Ако поставим антената на неподходящо място, ще има много малък шанс за приемане на сигнал. Можете да я поставите някъде в бронята и тя да е скрита, но металната каросерия на автомобила може да блокира комуникационната връзка към клетъчната базова станция и това е проблем. Поставихме антените там горе, за да ни осигурят максимална свързаност.“
За да разберат как работят различните електромагнитни сигнали и как могат да си влияят един на друг, Ема и нейният екип създават изображения, които приличат малко на автомобилни каросерии с облаци около тях. Всичко това е част от забавлението, смята тя. „Наистина хубавото в това е, че можете да визуализирате какво правят полетата. Много хора наричат електромагнитните комуникации „магия“, защото понякога просто не можете да разберете защо е възникнал проблем. Но със симулацията всъщност можете да видите къде са полетата и къде се случва свързването. Това премахва магията, защото можете да го визуализирате.“
Освен че комуникира с по-широкия свят, Defender изпраща съобщения между своите бордови технологии. Екипът е работил върху радарната система зад адаптивния автопилот и екраните за мъртвата точка на водача и налягането в гумите на Defender.
Ема, която се присъединява към JLR през 2015 г., е първият човек в компанията, който работи върху електромагнитната симулация. Оттогава нейният екип нараства до осем души, трима от които са жени. „Много се гордея с екипа за цялата работа, която свършиха, и възможностите, които развиха в тази област.“
Тези постижения произхождат от детската страст на Ема към предметите STEM (наука, технологии, инженерство и математика). „Винаги съм се интересувала от наука и математика и взех тези предмети в GCSE на ниво A. Интересувах се силно от електроника и затова учих електроинженерство в университета. Защитих докторската си степен по безжични комуникации, така че можете да ме видите как се усъвършенствам в дадена област, докато работя усилено в нея.“
След като завършва образованието си, Ема работи в софтуерна компания, преди да пренесе уменията си в автомобилната индустрия. С нарастващото значение на електрониката в съвременните превозни средства, нейният пример трябва да вдъхнови много други да я последват.